Metsäalalle sopimusratkaisuja

Metsähallituksen, Suomen metsäkeskuksen ja metsäbiotalouden asiantuntijoiden työehtosopimuksista on saavutettu neuvottelutulokset.

Kolmessa Loimun neuvotteluvastuulla olevassa metsäalan työehtosopimuksessa on saavutettu neuvotteluratkaisu. Nämä ovat ylempien toimihenkilöiden työehtosopimus Metsähallituksessa, Suomen metsäkeskuksen työehtosopimus ja Metsäbiotalouden asiantuntijoiden työehtosopimus, jossa mukana ovat Tapio-konserni, Suomen Metsäyhdistys sekä metsäsertifiointijärjestöt PEFC Suomi ja FSC Suomi. Metsähallituksen sopimus on Ylemmät toimihenkilöt YTN ry:n ja kaksi muuta Loimun omia sopimuksia.

Kaikissa kolmessa uudessa työehtosopimuksessa neuvottelutulos noudattelee palkkaratkaisun osalta ns. työmarkkinoiden yleistä linjaa eli kolmivuotinen sopimus on kokonaiskustannusvaikutukseltaan 7,8 %. Tarkemmin sopimusten sisällöstä kerrotaan ao. talojen YTN:n tai Loimun jäsenille sen jälkeen, kun kaikki neuvotteluosapuolet ovat ne hallinoissaan hyväksyneet.

Loimun neuvotteluvastuulla olevista metsäalan sopimuksista auki on edelleen YTN:n Suomen riistakeskuksen työehtosopimus. Riistakeskuksessa on siirrytty sopimuksettomaan tilaan jo helmikuun alusta. Riistakeskuksessa kuitenkin jatketaan päättyneen työehtosopimuksen soveltamista ns. jälkivaikutuksen perusteella siihen asti, kunnes uusi sopimus saadaan aikaan. Neuvottelut sopimuksesta jatkuvat perjantaina 11.4.

Lisätietoja:

Lataa artikkeli

  • Tämä artikkeli (pdf)